Aranızda hala Resharper kullanmayanlar vardır herhalde. Bu büyük nimeti kaçıran arkadaşlar yazıyı okumadan önce şu adresten
Resharper'ı indire dursunlar, biz kullananlar ile yazımıza devam edelim.

Resharper Resharper diye hep duyuyoruzda nedir bu eklenti(plug-in)? Bu program bizlereRefactoring'i en baba şekilde yapmamızı
sağlıyor.

Mesela yukardaki isimalanlarında(namespace) kullanmadığımız bazı kütüphaneler(library) var. Biz bu kullanılmayan kütüphaneleri temizleyip, bununla birlikte kodu biçimlendirebiliyoruz. Bunun yapmak için Ctrl+Alt+F tuşlarına birlikte basıyoruz.


Temizleme olayını istersek imleci(cursor) deaktife edilmiş olan isimalanlarından birinin yanına getiripAlt+Enter tuş kombinasyonlarına basarakta
temizleyebiliyoruz.


Aslında Resharperda herşeyi Alt+Enter tuş kombinasyonlarıyla da gerçekleştirebiliriz. Mesela bir sınıf yarattık ve bu sınıfın
"Public" veya "Internal" olmasını istiyoruz. Hemen sınıfın tanımlandığı yere gidiyor ve Alt+Enter'a basıyoruz ve sınıfımız public ya da internal(sizin seçiminize göre) oluyor.


Sınıf içerisinde yapıcı metot oluşturmak istediğimiz de yardımımıza intellisense'imiz yetişiyor. Bunun için"ctor" yazıp tab tuşuna basıyoruz ve Resharper bizi yapıcı metot yazma zorluğundan kurtarıyor. Bunu birde sınıf isminin üzerindeyken Alt+Insert tuşlarına basıpta yapabiliriz.


Bunun devamında yapıcı metodumuzun bir paremetre aldığını ve metot gövdesinde, bu metodu bir değişkene atamaya çalıştığımızı düşünelim.


Paremetremizi yazdığımızda kenarda sarı bir ampülün yandığını göreceksiniz. Bu durumda Resharper bize Alt+Enter tuşlarına basmamız gerektiğini söylüyor. İşleme devam ettiğimizde değişkenimizin oluşturulduğunu ve atama işleminin gerçekleştiğini göreceksiniz.


Sarı ampul genellik öneri işlemlerinde ortaya çıkıyor. Ama yazdığımız satırda bir hata varsa bu sefer satır başında kırmızı bir ampul göreceksiniz. Bu sefer Alt+Enter ile hatayı düzeltme önerilerinden birini çalıştırabilirsiniz.


Şimdi yine sınıfımızın isminin üzerine gelelim ve Ctrl+Shift+R tuşlarına birlikte basalım. Çıkan listeden"Extract Interface" seçeneğini seçelim.


Burada sınıfımızın içerisindeki özelliği de seçerek, sınıfımızı yaratacak olduğumuz arayüzden gerçekleştirebiliriz.


Arayüzümüzü başka bir dosyaya taşımak için ise arayüzün isminin üzerine gelip Alt+Enter basıp sınıfı başka bir dosyaya taşı dememiz yeterli.İstersek yeni interface'imizden yeni bir sınıfı implemente ettirebiliriz.


Bu sınıfımız içerisine bir metot tanımlayıp bu metodun interface içinde tanımlanmasınıda sağlayabiliriz.


Sınıf içerine yazdığımız metodun isminin üzerine gelip Ctrl+Shift+R tuşlarına basıp Pull Members Upisimli seçeneğe basmamız yeterli.